Chcesz dodać zespół lub lokal?

Tylko Rawicz i okolice!

Planujesz swój ślub?
Poradnik zaplanujwesele.net
powstał z myślą o Was!

Znajdziecie tu wiele informacji, które pomogą Wam 
przygotować się do tego, jakże ważnego święta.

Dodaj lokal lub zespół za darmo

introYoutubeBtn

Jak i na czym można oszczędzić organizując swój ślub i wesele?

Aby uniknąć nadmiernego stresu związanego z organizacją ślubu i wesela, należy z dużym wyprzedzeniem przystąpić do działania. Czas, który zyskujemy da nam możliwość dokonywania przemyślanych wyborów. Przy racjonalnym podejściu do przygotowań i nie rezygnując z pewnych schematow możemy zmniejszyć nasze weselne wydatki.

Sala weselna i poczęstunek dla gości

Największą część budżetu weselnego pochłania wynajęcie sali weselnej i poczęstunek dla gości. Wynajem sali weselnej, to kwota od 2000 zł wzwyż. Obecnie ceny za jedną osobę mieszczą się w granicach od 150 - do 250 zł. Bywają lokale, które narzucają tzw. korkowe, tj. opłate za wniesienie swojego alkoholu - za każde wniesione 0,5l trunku oplata od 2 - do 10 zł. Często też korkowe liczone jest od liczby gości. Warto więc zrobić rozeznanie w ofertach, gdyż w wielu miejscach można skorzystać z rożnego rodzaju promocji.

Szukając oszczędności skupmy się na liczbie gości

Wariant pierwszy

- mniejsza liczba gości - przyjęcie do bialego rana,

- wszyscy bliscy - przyjęcie krótsze, z dwoma daniami na ciepło

Wariant drugi

Przyjęcie np. we własnym ogrodzie dla mniejszej liczby gości. Wystarczy zamówić catering, pieczenie ciast powierzyć siostrze, kuzynce, mamie, teściowej, świeże owoce kupić u regionalnego ogrodnika lub na targu. Koszty na pewno będą mniejsze niż wesele w restauracji.

Atrakcje

Rezygnacja z atrakcji weselnych typu fontanna czekoladowa, alkoholowa, puszczanie lampionów, balonów itp. to, też zaoszczędzona kwota.

Obrączki i garderoba ślubna

Istotnym źrodłem oszczędności jest kupno obrączek i garderoby ślubnej. W momencie wyboru obrączek warto zachować racjonalność i zimną krew. Najtrwalsze i najbardziej polecane są proste i zawsze modne obrączki z żółtego złota. Wykonanie obrączek z powierzonego materiału zmniejsza koszty. Do ich wykonania świetnie nada się nie noszona biżuteria naszej mamy lub babci. Jeżeli kupujemy obrączki w sklepie jubilerskim bądźmy świadomi, że płacimy za wzór i cena nie ma zwykle związku z ich grubością czy rozmiarem. Wybór jest kuszący od szerokich, z białego złota, wielokolorowych po wzory z brylancikami. Warto zapamiętać, że złoto piaskowane lub satynowane szybko się ściera, a obrączek z łączonego złota w razie potrzeby już nie da się powiększyć. Pamiętajmy - obrączki im bardziej kombinowane, tym droższe.

Garderoba i dodatki Młodej Panny

Nowa czy wypożyczona? Jaką suknię ślubną wybrać? Pamiętaj: coś starego i coś pożyczonego - decyzja należy do Ciebie.

 • suknia ślubna nowa - od 500 - do 10.000 zł
 • suknia wypożyczona - od 500 - do 3.000 zł
 • welon/ozdoba - od 50 - do 1.000 zł
 • buty - od 80 - do 2.000 zł
 • rękawiczki - od 50 - do 300 zł
 • bolerko - od 100 - do 500 zł
 • fryzura ślubna - od 100 - do 700 zł (może nam pomóc:siostra, kuzynka, koleżanka, przyjaciółka)
 • makijaż ślubny - od 150 - do 600 zł (może nam pomóc siostra, kuzynka, koleżanka, przyjaciółka)
 • manucure - około - 100 zł (może nam pomóc siostra, kuzynka, koleżanka, przyjaciółka)
Garderoba i dodatki Młodego Pana:

Wybór stroju Pana Młodego stwarza mniej problemów niż kreacja Panny Młodej, prawda?

 • garnitur nowy - od 500 - do 6.000 zł
 • frak - od 100 - do 5.000 zł (wypożyczenie od 300 zł)
 • smoking - od1000- do 5.000 zł (wypożyczenie od 300 zł)
 • koszula - od 100 - do 500 zł
 • spinki - od 50 - do 1.000 zł
 • krawat, muszka, musznik - od 15 - do 200 zł
 • buty - od 150 - do 1.000 zł

Lista źrodeł oszczędności w organizacji ślubu i wesela się nie kończy. Pozostały jeszcze: zaproszenia, dekoracja kościoła i sali weselnej, oprawa muzyczna, wideofilmowanie czy samochód.

Zaproszenia

Obecnie istnieje w sieci wiele ofert zaproszeń robionych ręcznie. Ich ceny mieszczą się w kwocie od 1 do 10 zł. Dla tych, którzy mają swój pomysł na wygląd zaproszeń pozostaje przygotowanie projektu i wydrukowanie w domu. Pomysł oryginalny a i koszty zminimalizowane.

Dekoracje

Najprostszym sposobem jest zaangażowanie ekipy dekoratorskiej. My szukamy oszczędności więc wykorzystajmy swoje umiejętności i trochę wolnego czasu. Rynek sprzedaży dysponuje przeróżnymi detalami do tworzenia dekoracji w tym i ślubnych. Do dzieła! Pamiętajmy o akcentach ze świeżych kwiatów, tak w kościele jak i na sali weselnej. Świeżych kwiatów szukajmy na giełdzie lub u ogrodnika/hodowcy - będą z pewnością tańsze niż w kwiaciarni.

Muzyka

Jeżeli zdecydujemy, aby na naszym weselu zagrał typowy zespół weselny musimy wiedzieć, że kosztuje więcej niż DJ. Liczmy się z tym, że ich terminy pozajmowane są często dwa lata naprzód. Alternatywą może się okazać mało znana kapela, znacznie tańsza i z ciekawszym repertuarem. Jednak, najtańszą oprawą muzyczną wesela będzie muzyka puszczana z płyty przez przyjaciela lub kolegę.

Wideofilmowanie i fotografia ślubna

Warto w sieci poszukać w swoim regionie ofert usług widefilmowania oraz fotografa, porównać ich portfolia i zdecydować. Alternatywą będzie zrezygnowanie z wideofilmowania, które jest coraz mniej popularne i pozostawić usługi samego fotografa. Po X latach częściej wracamy do oglądania zdjęć niż do oglądania starych niegdyś kaset z wesel czy swojej Pierwszej Komunii Świętej.

Samochód

Dowóz do kościoła, przejazd z kościoła do miejsca imprezy weselnej - ok. 1000 zł za tę krótką przejażdżkę. Szukając oszczędności popytajmy znajomych mających nowsze modele i poprośmy o przysługę - koszt minimalny. Opcja druga - wersja starego, zadbanego auta zapewni Wam oryginalność i pozytywne zaskoczenie gości, a koszt takiej decyzji będzie znikomy, gdyż najczęściej grzecznościowy.

Szukasz fotografa na swoje wesele?
Chcesz zrobić niespodziankę bliskiej Ci osobie?
Sesja zdjęciowa na pewno będzie ciekawym i oryginalnym pomysłem. Wejdź na www.presto-fotografia.com

Ostatnio dodana sala

RanchoRancho
Powiat Rawicki

Ostatnio dodany zespół

Czysta EnergiaCzysta Energia
Powiat Leszczyński